Czym jest medytacja?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ medytacja to temat niezwykle szeroki i głęboki. Postaram się jednak wyjaśnić to jak najprościej, zachowując jednocześnie istotę tej praktyki.

Na początek warto zrozumieć, że medytacja to nie technika sama w sobie, lecz postawa, którą rozwijamy dzięki różnym technikom. Gdy uda nam się tę postawę zbudować, techniki stają się zbędne. Można powiedzieć, że medytacja jest kultywowaniem tego, co zdrowe – to świadomość i mądrość, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

Mądrość w medytacji polega na rozumieniu, czym jest cierpienie i jak można się od niego uwolnić. Dzięki medytacji rozwijamy świadomą postawę, która dostrzega:
• przyczyny i skutki,
• nietrwałość,
• niesatysfakcjonującą naturę rzeczy i zjawisk,
• brak odseparowanego, stałego „ja”.

Z taką świadomością jesteśmy w stanie podejmować decyzje nieoparte na chwytaniu, niechęci czy zbytnim utożsamianiu się z sytuacjami. Zamiast tego nasze działania wyrastają z życzliwości, współczucia i zdolności do odpuszczenia. Medytacja nie polega jedynie na siedzeniu z zamkniętymi oczami – to sposób życia.

Medytacja jako technika

Jeśli spojrzymy na medytację w kontekście techniki, polega ona na pamiętaniu, by obserwować, jak uwaga umysłu przenosi się z jednego obiektu na drugi, i dostrzeganiu, że jest to proces nieosobisty.
• Pamiętanie o obserwacji to uważność.
• Obserwowanie uwagi jest medytacją.
• Zrozumienie procesu jako nieosobistego to mądrość.

Techniki medytacyjne pomagają nam oczyścić umysł z chwytania, niechęci i obojętności. W ten sposób uwalniamy również zamrożone emocje i stwarzamy przestrzeń do życia w większej wolności i harmonii.

Medytacja to życie, a życie to medytacja 

Medytacja to praktyka, która obejmuje całe życie. To proces rozwijania świadomości, mądrości i zdolności do dostrzegania rzeczy takimi, jakie są. Dzięki niej budujemy postawę, która prowadzi nas ku większej wolności i zrozumieniu. Kiedy mówię o wolności, nie mam na myśli wolności dla Ciebie, ale wolność od siebie, bo to daje prawdziwą życiową mądrość.

[/vc_column_text]
Poprzedni wpis
Cztery postawy uważności
Następny wpis
Regulamin sklepu
×