Nauka medytacji opiera się na trzech filarach: informacji, rozważaniu i wglądzie. Pierwszym z nich jest zdobycie właściwej wiedzy. Dlatego warto wybrać jeden system medytacji i skupić się na jego zgłębianiu. Istnieje wiele różnych rodzajów medytacji, które oferują odmienne podejścia, ponieważ ludzie są różni i żyją w różnych kulturach. Gdy nie jesteśmy ekspertami, brakuje nam umiejętności rozróżnienia subtelnych różnic między systemami medytacji. W poszukiwaniu szybkich efektów często próbujemy wielu praktyk jednocześnie. Takie podejście może prowadzić do braku postępów, ponieważ różne techniki mogą nie współgrać ze sobą, a nawet się wzajemnie hamować.
Zdobywanie informacji
Pierwszy filar medytacji to zdobycie właściwej inforamacji, która pełni rolę „palca wskazującego na księżyc”. Co to oznacza? Uczysz się, że doświadczasz odczuć, które nazywane są „vedana”. Dzięki tej wiedzy możesz lepiej zrozumieć procesy zachodzące w twoim umyśle.
Rozważanie
Kiedy zdobędziesz tę wiedzę, twój umysł zaczyna nad nią rozmyślać. Zaczyna pojawiać się intelektualne zrozumienie. Na przykład, myślisz: „Tak, to prawda, doświadczam trzech rodzajów odczuć: przyjemnych, nieprzyjemnych i neutralnych”.
Wgląd
Następnym krokiem w rozwoju jest moment, kiedy jesteś w stanie zaobserwować te odczucia w swoim codziennym doświadczeniu. Obserwujesz siebie i dostrzegasz, że myśli to jedno – mogą opisywać to, co czujesz, ale do odczuwania uczuć myśli nie są potrzebne. Odczuwanie to po prostu odczuwanie: przyjemne, nieprzyjemne i neutralne. W ten sposób doświadczasz wiedzy na własnej skórze. Ostatecznie dostrzegasz, że księżyc to nie palec, który na niego wskazuje. Doświadczasz wglądu, czyli własnego zrozumienia, które nie płynie z myślenia, a z widzenia rzeczy jasno, czym one są.